Treść strony Październik
Jedzenie na wynos
Solidarni ze smakiem
W związku z COVID 19 i obowiązującymi zasadami oraz ograniczeniami przygotowaliśmy zestawienie czynnych restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych z terenu naszej gminy, w których można zamawiać jedzenie. Obecność w spisie jest bezpłatna, a powstał on jako forma pomocy gastronomii. Właścicieli lokali prosimy o dopisywanie się (e-mail: promocja@nadarzyn.pl). Was, drodzy mieszkańcy zachęcamy do zamawiania posiłków na wynos i wspierania lokalnych przedsiębiorców.
Aktualne zestawienie lokalnej gastronomii.
Program „WSPIERAJ SENIORA”
Program pomocy skierowany jest do osób powyżej 70. roku życia.
Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11 – (infolinia dedykowana dla seniorów), osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych, lekach czy dostarczeniu artykułów higienicznych.
Osoby korzystające ze wsparcia pokrywają koszty zakupów, natomiast udzielenie pomocy w formie zrobienia i dostarczenia zakupów jest bezpłatne.
Szczegóły Programu Wspieraj Seniora:
Płacisz podatki? Segregujesz śmieci? Jesteś rolnikiem? Weź udział w spisie rolnym! To taki sam obowiązek.
Udział w Powszechnym Spisie Rolnym jest bardzo ważnym obowiązkiem! To wymóg wynikający z ustawy, a za jego nieprzestrzeganie przewidziane są prawne i finansowe sankcje. Do udziału w spisie rolników powinna też przekonać świadomość odpowiedzialności za polskie rolnictwo. Dane spisowe posłużą przecież do wspierania rolników.
Znaczny odsetek rolników z województwa mazowieckiego odkłada spis na bliżej nieokreślone „później”. Muszą oni jednak mieć świadomość, że jeśli nie zdążą do 30 listopada, może mieć to negatywne konsekwencje zarówno dla nich samych, jak i wszystkich innych rolników w gminie, województwie oraz w całej Polsce.
Nie spiszesz gospodarstwa? Może być kara
Zgodnie z zapisami ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym, udział w spisie jest obowiązkiem każdego użytkownika gospodarstwa rolnego! Zlekceważenie tego obowiązku może wywołać negatywne reperkusje. Zgodnie z artykułem 57 ustawy o statystyce publicznej, „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”. Co więcej, w przypadku wizyty lub telefonu od rachmistrza rolnik nie może już powiedzieć, że spisze się sam przez Internet w późniejszym terminie. Jest to równoznaczne z odmową i fakt ten zostaje odnotowany przez osobę uprawnioną do realizacji wywiadu. Taka postawa może również skutkować wszczęciem przez służby statystyczne postępowania zakończonego karą grzywny.
Ale nie tylko perspektywa kary powinna skłonić rolników to wypełnienia swojego jakże ważnego obowiązku.
Bez danych nie ma skutecznej polityki rolnej
Rolnicy zwlekający ze spisaniem swojego gospodarstwa powinni mieć świadomość, że swoją opieszałością szkodzą nie tylko sobie samym, ale też wszystkim rolnikom ze swojej gminy, powiatu, województwa i całej Polski.
Dane zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego będą wykorzystywane podczas planowania i realizacji polityki rolnej na każdym szczeblu terytorialnym. Jeśli jakość zebranych danych będzie niewystarczająca do prezentacji wyników np. na poziomie gmin, stracą na tym wszyscy. Brak szczegółowego obrazu polskiego rolnictwa może mieć bardzo poważne i negatywne konsekwencje dla polskich rolników. Dodajmy, że spis rolny jest organizowany co 10 lat, więc zebrane informacje będą wykorzystywane w gminach do następnego spisu w 2030 roku.
Rolniku, jeśli zatem oczekujesz od władz swojej gminy czy kraju skutecznych działań wspierających rolnictwo czy społeczności wiejskie, wypełnij najpierw swój obowiązek i pomóż stworzyć dokładną i przystającą do rzeczywistości diagnozę polskiego rolnictwa.
Więcej informacji: https://spisrolny.gov.pl/
Koronawirus: zasady i ograniczenia od 24 października
Od soboty 24 października Polska jest czerwoną strefą. Wprowadzono następujące zasady i ograniczenia:
➡ w klasach 4-8 szkół podstawowych nauka w trybie zdalnym, podobnie w przypadku szkół wyższych i ponadpodstawowych
➡ osoby do 16. roku życia w godzinach 8.00-16.00 muszą przemieszczać się pod opieką dorosłego
➡ wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności, kulturalne - do 25% udziału publiczności
➡ zawieszenie działalności basenów, siłowni
➡ zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych - tylko na wynos
➡ w placówkach handlowych - 5 osób na 1 kasę do 100 mkw, powyżej 100 mkw - 1 osoba na 15 mkw
➡ 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc zajętych w transporcie publiczny
➡ zawieszenie działalności sanatoriów
➡ ograniczenie spotkań do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
➡ ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyłączeniem czynności zawodowych, potrzeb życia codziennego, uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego)
Spis rolny - częściowo przywrócono wywiady bezpośrednie
W odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników, a także gotowość znacznej części rachmistrzów do pracy w terenie w trudnych warunkach epidemicznych, od soboty 10 października w gminach na Mazowszu i w całej Polsce będzie możliwość spisania gospodarstwa rolnego podczas wywiadu bezpośredniego. ZACHOWANE BĘDĄ WSZYSTKIE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMICZNEGO!
Spis metodą wywiadu bezpośredniego może być prowadzony przez rachmistrza pod warunkiem zachowania standardowych zaleceń sanitarnych zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aktualne zasady i ograniczenia znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
Rachmistrze będą bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa podczas pracy z respondentami. Identyczne zasady bezpieczeństwa musi również zachować użytkownik gospodarstwa rolnego, który zgodzi się na wywiad bezpośredni. Jeśli to możliwe, wywiad przeprowadza się w terenie otwartym. Jeśli rachmistrz wybierze opcję spisu telefonicznego, zadzwoni do rolnika z numeru: 22 279 99 99 lub 22 666 66 62.
Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyraża obawę przed bezpośrednim kontaktem, powinien podać rachmistrzowi numer telefonu i termin, w którym można przeprowadzić wywiad przez telefon.
Wywiad bezpośredni nie może być prowadzony z użytkownikami gospodarstw rolnych objętymi kwarantanną i izolacją domową. W przypadku gdy rachmistrz pozyska informację, że użytkownik gospodarstwa rolnego jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad musi być przeprowadzony przez telefon.
Każdy rachmistrz posiada imienną legitymację ze zdjęciem. Rolnik może też sprawdzić tożsamość rachmistrza na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ oraz pod numerem infolinii spisowej (22) 279 99 99.
Ref. Geodezji i Gospodarki Przestrzennej nie przyjmuje interesantów
Dzień Edukacji Narodowej
Koronawirus - od 10 października jesteśmy w żółtej strefie
Szanowni Mieszkańcy,
apeluję o rozsądek i rozwagę. Bądźmy współodpowiedzialni za siebie nawzajem. Nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy
dłonie. Zadbajmy o osoby z mniejszą odpornością i o osoby starsze.
Zachęcam, do załatwiania spraw w Urzędzie Gminy i innych jednostkach gminnych telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.
Seniorki oraz seniorów proszę o szczególną rozwagę. W miarę możliwości o nie uczestniczenie w wydarzeniach, w których bierze udział więcej osób.
Dariusz Zwoliński, wójt gminy Nadarzyn
Rolniku, chcesz się spisać wspólnie z rachmistrzem? Zgłoś się!
W odpowiedzi na zgłaszane przez wielu mazowieckich rolników prośby o możliwość spisania gospodarstwa z pomocą rachmistrza, Urząd Statystyczny w Warszawie oferuje chętnym gminom wizytę mobilnego punktu spisowego. Jeśli jesteś rolnikiem i chciałbyś, żeby przy wypełnianiu obowiązku spisowego wsparł cię profesjonalny rachmistrz, zgłoś to jak najszybciej do naszego urzędu!
Do zorganizowania w naszym urzędzie wizyty rachmistrzów spisowych odbywającej się pod hasłem „Dni Otwartych Powszechnego Spisu Rolnego 2020” potrzebna jest odpowiednia liczba rolników. Nasz urząd musi otrzymać zgłoszenia od co najmniej 30 chętnych, którzy zobowiążą się spisać swoje gospodarstwo rolne podczas „Dni Otwartych”.
Wizyta mobilnego punktu spisowego może się odbyć w terminie od 19 października do 20 listopada. Jeśli szybko zgłosi się wymagana liczba rolników, nasz urząd będzie mógł wybrać możliwie najdogodniejszy termin „Dni Otwartych”.
Rolnicy, którzy wypełnią obowiązek spisowy w ramach „Dni Otwartych Powszechnego Spisu Rolnego 2020”, otrzymają drobne upominki i będą mogli wziąć udział w loterii spisowej.
WSZYSTKIE DZIAŁANIA W RAMACH „DNI OTWARTYCH” BĘDĄ SIĘ ODBYWAĆ PRZY ZACHOWANIU PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMICZNEGO!
Inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie gminy Nadarzyn
Do 20 listopada 2020 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła, którą objęte są wszystkie budynki mieszkalne, handlowe, usługowe, przemysłowe oraz użyteczności publicznej na terenie gminy Nadarzyn.
Uchwała nr 115 /2020 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckiem, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu nałożyła na samorządy z terenu woj. mazowieckiego obowiązek wykonania inwentaryzacji do 31 grudnia 2021 roku.
Inwentaryzację rozpocznie umieszczona na stronie gminy Nadarzyn ankieta on-line (www.nadarzyn.pl/ankieta) do samodzielnego wypełnienia przez użytkownika budynku. Można również wypełnić ankietę telefonicznie pod numerem tel. 722 027 400.
Nie wypełnienie ankiety on-line lub telefonicznie będzie równoważne z koniecznością przeprowadzenia wywiadu na terenie nieruchomości przez ankieterów terenowych.
Inwentaryzację na terenie gminy Nadarzyn przeprowadzi firma Energomix Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Czereśniowej 98, lok. 117, 02-456 Warszawa przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2020”.
Podczas inwentaryzacji nie będą spisywane dane osobowe mieszkańców.
Dzięki dokładnemu spisowi, gmina Nadarzyn będzie mogła ubiegać się o dofinansowania do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła dla mieszkańców oraz do innych zadań z zakresu ochrony powietrza.
Zgodnie z regulaminem MI WOP 2020, mieszkańcy posiadający indywidualne źródło ogrzewania, którzy nie przekażą informacji o typie wykorzystywanego urządzenia zostaną zakwalifikowani do grupy posiadającej źródła pozaklasowe, tzw. „kopciuchy”.
Dzwoni rachmistrz? Skorzystaj z okazji i spisz gospodarstwo rolne!
16 września pracę rozpoczęli rachmistrze telefoniczni Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Przez 6 dni w tygodniu dzwonią do użytkowników gospodarstw rolnych z propozycją spisania gospodarstwa rolnego. Warto skorzystać z tej metody spisowej - rachmistrz zadaje pytania i wprowadza odpowiedzi do formularza spisowego, rolnik musi mu tylko przekazać wymagane informacje.
Rachmistrze telefoniczni pracują od poniedziałku do soboty od 8:00 do 20:00. W tych godzinach telefonu mogą się spodziewać ci użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy nie spisali jeszcze swojego gospodarstwa przez Internet.
Lista numerów, z których będą dzwonić rachmistrzowie spisowi, będzie dostępna na stronie Urzędu Statystycznego w Warszawie. Będzie też można zweryfikować dzwoniącego przez infolinię.
Jakie są zalety spisu przez telefon? Jest bezpieczny dla rolnika, bo nie wymaga kontaktu z osobami z zewnątrz. Wypełnieniem formularza zajmuje się rachmistrz, rolnik musi mu tylko podać potrzebne informacje. Koszt połączenia telefonicznego ponosi Główny Urząd Statystyczny.
Wadą tego rozwiązania jest to, że odbierając telefon rolnik może być zajęty pracą lub nie będzie w tym momencie przygotowany do spisu. Dlatego w pierwszej kolejności warto korzystać z najwygodniejszej metody, czyli samospisu internetowego - wypełniając elektroniczny formularz w domu lub w Gminnym Punkcie Spisowym.
Można też spisać się przez telefon z własnej inicjatywy, dzwoniąc w dogodnej dla siebie chwili na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Należy wybrać przeznaczony dla spisu telefonicznego kanał „1”, a następnie z pomocą rachmistrza wypełnić spis (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).
Zobacz także
Kontakt
Dane kontaktowe
tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl
Lokalizacja
Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
Godziny otwarcia urzędu
Godziny pracy Urzędu Gminy
pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00
Godziny pracy Kasy
Kasa czynna w następujących godzinach:
poniedziałek 9.00 - 17.00
wtorek 10.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 8.00 - 14.00