Treść strony Listopad
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Najsławniejszą kobietą, która brała udział w powstaniu listopadowym była Emilia Plater. Wraz ze swoją przyjaciółką Marią Prószyńską obcięły długie włosy, przebrały się w męskie stroje, uzbrojone w pistolety i sztylet w końcu marca 1831 r. w miejscowości Dusiaty, pod rozwinięta flagą polską wezwały lud do walki.
Ignacy Domeyko tak ją opisywał w pamiętnikach: niskiej urody, blada, niepiękna, ale okrągłej, przyjemnej, sympatycznej twarzy, błękitnych oczu, kształtnej, ale niesilnej budowy; była poważną, bardziej surową, niż ujmującą w obejściu się, mało mówiąca i spojrzeniem nakazująca dla siebie należne względy i przyzwoitość.
Po klęsce powstania odmówiła gen. Chłapowskiemu przejścia wraz z jego armią granicy pruskiej.
Oświadczyła: Lepiej byłoby umrzeć, niż skończyć takim upokorzeniem.
Więcej o Emilii Plater w załączniku - cała wystawa dostępna na placu Poniatowskiego w Nadarzynie.
Wiesz czym oddychasz
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Felczerka i ułan - kobiety odznaczone Krzyżem Srebrnym V klasy Orderu Virtuti Militari
Józefa Rostkowska, z domu Mazurkiewicz, pseud. Józef Kluczycki urodziła się 19 marca 1784 lub 1798 roku w Warszawie. W powstaniu listopadowym, w męskim przebraniu była felczerem, po upadku powstania wyemigrowała do Francji.
Barbara Bronisława Czarnowska urodziła się 4 grudnia 1810 roku w Strugach, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej o tradycjach legionowych. 18 kwietnia 1831 roku przebrana za mężczyznę, w mundurze i z obciętymi włosami, zgłosiła się na ochotnika do obozu wojskowego na Pradze. Jesienią 1831 roku, w potyczce w okolicach Sierpca Czarnowska poderwała do kontrataku zmęczonych powstańców
w czasie ich wycofywania. Zmęczony i wygłodzony polski pułk zaatakowany został przez doborowy oddział rosyjski. Czarnowska rzuciła się wtedy w sam środek nieprzyjaciela, czym w szeregach wywołała taki entuzjazm, że Polacy, zadawszy przeciwnikowi duże straty, zmusili do ucieczki jazdę rosyjską. Po zakończeniu bitwy szukano Czarnowskiej kilka godzin, a odnalazłszy wreszcie, pod stosem trupów nieprzyjaciela, kompani stwierdzili z ulgą, że nie zginęła, a jedynie omdlała przygnieciona truchłem konia.
Wszystkie tablice dostępne na placu Poniatowskiego w Nadarzynie.
Zakończyłeś spis rolny? Zapytaj o to innych.
Do końca Powszechnego Spisu Rolnego zostało już niewiele czasu, a wciąż część rolników nie wywiązała się z obowiązku spisowego. Dla polskiego rolnictwa znaczenie ma KAŻDY wypełniony formularz spisowy, dlatego warto o tym przypominać w gronie swoich sąsiadów i znajomych.
Wielu z Państwa już spisało swoje gospodarstwo rolne pokazując, że zależy Wam na wypełnieniu obowiązku spisowego, że jesteście świadomi wagi tego przedsięwzięcia, wreszcie, że ważny jest dla Was wizerunek waszej gminy na tle pozostałych biorących udział w spisie.
Mamy pełną świadomość, że czas jest trudny i każdy z Państwa przede wszystkim myśli z troską o zdrowiu najbliższych, niepokoi się o przyszłość i stabilność ekonomiczną swoich rodzin. Po dniach pełnych trosk i pracy nie starcza już czasu na spędzenie kilkunastu minut na stronie spisowej.
Zachęcamy jednak, aby te ostatnie dni listopada były wyrazem gminnej mobilizacji. Zbierzcie siły, przełamcie niechęć i wypełnijcie formularz spisowy na https:\\spisrolny.gov.pl.
Tylko do 30 listopada 2020 r. użytkownicy gospodarstw rolnych mają czas, aby wywiązać się z obowiązku spisowego. Tymczasem liczba rolników, którzy nie spisali swoich gospodarstw, pozostaje na Mazowszu dość znacząca. Brak danych z tych gospodarstw oznacza, że władze lokalne i instytucje rolnicze nie będą miały pełnej wiedzy niezbędnej do podejmowania w najbliższej przyszłości działań wspierających rolników.
Co możesz zrobić, żeby to zmienić? Jak zadbać o kompletność wyników spisowych?
Warto zastanowić się, czy wśród Twoich sąsiadów, znajomych lub członków rodziny są osoby, do których informacja o spisie rolnym nie dotarła lub też wiedzą o tym, ale zostawiają spis na ostatnią chwilę. Warto ich zdopingować do szybszego działania, żeby nie przegapili ostatecznego terminu na wypełnienie swojego obowiązku.
Jeśli trafisz w swoim otoczeniu na kogoś, kto nie spisał jeszcze swojego gospodarstwa, zaproponuj samospis internetowy dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl/. To najwygodniejsza i najbezpieczniejsza metoda - wszystko można zrobić w domu w dogodnym dla siebie czasie. WAŻNE - od pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji masz tylko 5 dni na dokończenie spisu!
Sąsiadowi lub znajomemu, który nie ma komputera, zasugeruj kontakt z infolinią spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99. Jeśli zgłosi konsultantowi chęć spisania gospodarstwa rolnego, zostanie przekierowany do rachmistrza telefonicznego, który w imieniu rolnika wprowadzi wszystkie informacje do formularza spisowego.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, że nieprzystąpienie do spisu jednej osoby nie ma większego znaczenia, przypominamy: LICZY SIĘ KAŻDY ROLNIK!
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Joanna Żubr – pierwsza dama Orderu Virtuti Militari, pierwsza sierżant - kobieta w Wojsku Polskim.
„Nic mnie jednak ustraszyć nie mogło. Szłam śmiało i byłam pierwsza na murach
fortecy. Z kilkoma tylko współkolegami pierwsza wdarłam się na wały”.
Joanna Żubr była sierżantem w Armii Księstwa Warszawskiego, uczestniczyła w wojnach napoleońskich. Walecznością biła na głowę niejednego mężczyznę. Wzięła udział w 17 bitwach i oblężeniach. „Dobrze się przysłużyła dzielnością i walecznością, dając przykład innym, w nocnym szturmie, na grad pocisków nie zważając z mężnym spokojem znalazła się na wałach, atak za sobą pociągnąwszy heroicznym przykładem innych do skutecznego opanowania ich się przyczyniła” – tak płk Stanisław Potocki, dowódca 2 Pułku Piechoty Armii Księstwa Warszawskiego, opisał w 1809 roku zasługi Joanny Żubr, jednego ze swoich żołnierzy.
XXX Sesja Rady Gminy Nadarzyn
Zapraszamy 25 listopada 2020 r. o godzinie 14:00 do oglądania transmisji sesji na żywo:
Transmisja na żywo:
https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/1443/rada-gminy-nadarzyn.htm
Archiwalne sesje dostępne są pod adresem:
https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/1443/rada-gminy-nadarzyn.htm
Porządek obrad dostępny na stronie Urzędu Gminy Nadarzyn:
https://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji?tresc=12323
Kondolencje
Konkurs plastyczny „Zostań w domu, zadbaj o relacje – pamiętaj o innych”
W ramach VIII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
„Zostań w domu, zadbaj o relacje – pamiętaj o innych”
Szanowni Państwo to dobry moment, aby właśnie teraz w czasie epidemii, kiedy większość czasu spędzamy w domach, podjąć działania w ramach akcji WSPÓLNIE PRZECIW KORONAWIRUSOWI (COVID-19). W związku z powyższym, cytując słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” całej społeczności Gminy Nadarzyn proponujemy podzielenie się swoim czasem wolnym i przygotowanie karty bożonarodzeniowej dla osoby starszej, samotnej, niepełnosprawnej lub po prostu potrzebującej drobnego gestu dobroci.
Regulamin konkursu w załącznikach poniżej.
Przewodnicząca GKRPA Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
(-) Agata Sierputowska (-) Krystyna Masłowska
Kondolencje
VIII Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
W trosce o wspólne bezpieczeństwo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje, aby do minimum ograniczyć kontakt osobisty przy załatwianiu spraw w Ośrodku.
Prosimy o wykorzystywanie alternatywnych sposobów komunikacji z GOPS poprzez:
- E –mail: gops@nadarzyn.pl
- E-PUAP- wysyłając korespondencję na skrytkę ePUAP: /gops_nadarzyn/skrytka lub za pośrednictwem korespondencji pocztowej.
- Empatię; mpips.gov.pl (warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego). Dodatkowo wnioski na 500 + można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portal PUE ZUS.
- Telefonicznie:
Sekretariat:
tel.(22) 739 73 20 w. 181
e-mail: gops@nadarzyn.pl
Sekcja Świadczeń:
tel. (22) 739 97 07 w. 177, 182, 186
e-mail: swiadczenia@nadarzyn.pl
Sekcja Pomocy Środowiskowej:
tel. (22) 739 73 20 w. 183, 184, 185, 187, 284
e-mail: gops@nadarzyn.pl
Sekcja Wsparcia Rodziny:
tel. (22) 739 73 11
e-mail: ognisko@nadarzyn.pl
Zalecaną formą dostarczenia dokumentów jest droga elektroniczna lub poczta tradycyjna. Skany dokumentów można wysyłać pocztą mailową, za pośrednictwem e-PUAP, po wcześniejszym dokonaniu ustaleń z pracownikiem Ośrodka.
Niezbędne dokumenty zabezpieczone w zamkniętej kopercie można składać również
w kancelarii Urzędu Gminy (przegródka GOPS).
Dbając o bezpieczeństwo danych osobowych zawartych w dokumentach Ośrodek zaleca dokonanie szyfrowania przesyłanych plików.
Kontakt osobisty będzie możliwy w szczególnie uzasadnionych przypadkach w sytuacjach pilnych i wymagających osobistego stawiennictwa z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego…
Wielu rolników zapomina, jak ważny jest spis rolny - jak dotąd na Mazowszu z tego obowiązku wywiązał się zaledwie co trzeci użytkownik gospodarstwa rolnego. Jeśli ten wynik się znacząco nie poprawi, polskiemu rolnictwu grożą bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.
Rolnicy powinni pamiętać, że najważniejszym i ostatecznym beneficjentem spisu rolnego są oni sami. Jeśli lekceważą obowiązek spisowy, szkodzą przede wszystkim sobie samym.
ZNACZENIE WYNIKÓW SPISOWYCH DLA GMINY I ROLNIKÓW
Powszechny Spis Rolny jest jedynym pełnym badaniem polskiego rolnictwa - obejmuje każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Zebrane podczas spisu dane mają zatem wyjątkowe znaczenie i są jedynym wyczerpującym źródłem informacji:
- do formułowania Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (dane spisowe wpłyną na wysokość dopłat unijnych oraz kwot produkcji rolnej);
- o wielkości i strukturze gospodarstw rolnych w gminie oraz stanie i perspektywach rozwoju lokalnego rolnictwa (są wykorzystywane w lokalnych strategiach i planach rozwoju);
- dla ministerstw i agencji rządowych będąc podstawą do tworzenia polityk sektorowych wspierających gminy, rolników, środowiska wiejskie oraz zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom w kraju.
KONSEKWENCJE NISKIEJ KOMPLETNOŚCI WYNIKÓW DLA GMINY I ROLNIKÓW
Brak pełnych i rzetelnych danych o stanie rolnictwa na szczeblu gmin może mieć bardzo negatywny i długofalowy wpływ na sytuację polskich rolników:
- istnieje ryzyko przyjęcia w strategiach regionalnych wspierających rolnictwo czy obszary wiejskie i ich mieszkańców założeń nieadekwatnych do rzeczywistych potrzeb;
- podział unijnych funduszy dla polskiego rolnictwa w kolejnych latach (a tym samym wysokość dopłat dla rolników) będzie przeprowadzany na podstawie niekompletnych danych;
- nie będzie możliwe prowadzenie efektywnej polityki rolnej dostosowanej do szczególnych potrzeb gmin na co najmniej 10 lat (czyli do następnego spisu rolnego);
- brak będzie informacji koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących wsparcia konkretnych, zagrożonych gałęzi rolnictwa albo konkretnych obszarów w kraju.
Rolniku, nie czekaj dłużej ze spisem! Każdy wypełniony formularz, to bardziej precyzyjne dane i bardziej konkretne działania wspierające Ciebie i Twoją rodzinę w okresie najbliższych 10 lat!
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
Narodowe Święto Niepodległości w gminie Nadarzyn
11 listopada w honorowej asyście uczciliśmy 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji przedstawiciele Rady Gminy wraz z wójtem Dariuszem Zwolińskim złożyli pamiątkowe wieńce w miejscach pamięci na pl. Poniatowskiego w Nadarzynie. Zachęcamy również do zapoznania się z nową wystawą "Z salonów na front - Polki w obronie wolności", przedstawiającą sylwetki kobiet, które wolność i Ojczyznę ukochały na życie.
Tablice będziemy udostępniali także on-line.
Przypominamy koncert NOK Pęd Band w NOK promujący nową płytę zespołu, zagrany z okazji gminnych obchodów 100 Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
https://www.youtube.com/watch?v=L5w_q8X9B0U&feature=emb_title
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
20 września 1675 r. wojska turecko-tatarskie stanęły pod Trembowlą, licząc na łatwy sukces. Okazało się inaczej. Komendant twierdzy Jan Samuel Chrzanowski, wykazując się ogromnym męstwem, nie dopuścił do zdobycia ani poddania twierdzy. To, że załoga wytrzymała na posterunku było w dużym stopniu zasługą drugiej żony komendanta - Anny Doroty Chrzanowskiej (dawniej za prawdziwe uznawano imię Zofia), z domu von Fresen.
Nieprzyjaciel cztery razy zakładał pod zamek miny, ale gdy te wybuchały, więcej szkody zadawały oblegającym niż obrońcom. Jednak tym ostatnim powoli zaczęły puszczać nerwy i zaczęto myśleć o kapitulacji, aby zachować życie. Rozmowę taką podsłuchała żona Chrzanowskiego. Gdy radzono o kapitulacji, otworzyły się drzwi, a do komnaty weszły kobiety i dzieci. Na czoło wysunęła się pani Chrzanowska z dwoma nożami i powiedziała:
„Nie może być żadnych rozmów z najeźdźcą. Będziemy walczyć razem i razem zginiemy lub obronimy zamek”.
A potem zwróciła się do męża:
„Mój mężu, jeżeli poddasz fortecę, to jeden nóż przebije twoje serce, a drugi moje, jeżeli w nich zgaśnie miłość do wolności i Ojczyzny”.
Takim argumentom komendant nie mógł nic przeciwstawić, rozpuścił naradę i do 5 października forteca trzymała się, aż podeszły z odsieczą główne siły Rzeczypospolitej z Janem III Sobieskim na czele.
Nie czekaj ze spisem rolnym, aż nastanie noc. Spisz się szybko i wygraj koc!
Atrakcyjne nagrody czekają na rolników z województwa mazowieckiego, którzy szybko spiszą swoje gospodarstwo rolne korzystając z samospisu internetowego. W pierwszej turze akcji „Najszybsi w PSR każdego dnia” do zwycięzców trafią wygodne i praktyczne koce piknikowe.
Wygrywa 50 pierwszych osób, które TEGO SAMEGO DNIA zakończą wypełnianie internetowego formularza Powszechnego Spisu Rolnego oraz PRZYŚLĄ ZGŁOSZENIA: https://obserwujmazowsze.stat.gov.pl/najszybsi_psr/
Więcej informacji o akcji „Najszybsi w PSR każdego dnia”: https://warszawa.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/najszybsi-w-psr-kazdego-dnia/
Nie czekaj i spisz jak najszybciej swoje gospodarstwo rolne!
Wykład "Narkotyki a dopalacze, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym"
Zapraszamy na wykład "Narkotyki i dopalacze, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym" w ramach VIII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.
Prowadzącym wykład jest dr hab. prof. nadzw. Mariusz Z. Jędrzejko, wybitny specjalista, pracujący od wielu lat w przestrzeni profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień.
w imieniu Organizatorów:
Krystyna Masłowska-Pełnomocnik Wójta ds.uzależnień Agata Sierputowska-przewodnicząca GKRPA
Informacja - odpady komunalne
Szanowni Państwo!
Urząd Gminy Nadarzyn informuje, że odpady komunalne zbierane w sposób selektywny są również przyjmowane nieodpłatnie od mieszkańców objętych gminnym systemem zbiórki odpadów komunalnych (tzn. Ci którzy złożyli deklaracje o wysokości opłaty za odpady komunalne w Urzędzie Gminy) w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Nadarzynie przy ul. Turystycznej 38.
Oddawanie odpadów komunalnych do PSZOK-u odbywa się na następujących zasadach:
1. Odpady budowalne, poremontowe i gruz (max 300 kg/rok) oraz opony (max 4 szt. /rok) – należy uzyskać zaświadczenie z Urzędu Gminy poprzez zgłoszenie telefoniczne, mailowe lub osobiste. (Uwaga: ważność zaświadczenia to 2 tygodnie od daty jego wystawienia)
2. Pozostałe selektywnie zebrane odpady komunalne - należy okazać dowód wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy Nadarzyn (aktualny wydruk z kasy lub wydruk z konta bankowego) albo uzyskać zaświadczenie z Urzędu Gminy o złożeniu deklaracji „śmieciowej” poprzez zgłoszenie telefoniczne, mailowe lub osobiste. (Uwaga: termin ważności zaświadczenia to 1 miesiąc od daty jego wystawienia)
Powyższe zasady pomogą znacznie uszczelnić system gospodarki odpadami w naszej gminie poprzez weryfikacje osób czy przedsiębiorstw, które nielegalnie oddają odpady do gminnego PSZOK-u, a tym samym podwyższają koszty zagospodarowania odpadów komunalnych.
Dzień Pracownika Socjalnego
21 listopada w Polsce obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.
Z tej okazji w imieniu naszego samorządu Wójt Dariusz Zwoliński, wraz z Sekretarz Gminy Edytą Gawrońską, złożyli życzenia pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie i podziękowali za pełną zaangażowania pracę oraz niesienie pomocy potrzebującym. Jednocześnie Wójt podkreślał szczególną rolę GOPS w trakcie pandemii koronawirusa.
Każdego dnia pracownik socjalny styka się z ludzkimi problemami. To niezwykle odpowiedzialna i wymagająca ofiarności praca, a wręcz misja. Pracownicy socjalni pomagają osobom w trudnej sytuacji życiowej, niosą im wsparcie i niezbędną pomoc. Za poświęcenie, wysiłek, empatię i troskę o drugiego człowieka -ogromnie dziękujemy.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składamy najserdeczniejsze życzenia - zdrowia, pomyślności, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz siły w realizacji misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Masz problem ze spisem rolnym? Dzwoń na infolinię!
Dostępna pod numerem 22 279 99 99 infolinia spisowa służy pomocą w każdej sprawie dotyczącej Powszechnego Spisu Rolnego. Warto skorzystać z tego wsparcia możliwie jak najszybciej. 30 listopada mija termin na wywiązanie się z obowiązku spisowego i w ostatnich dniach infolinia będzie z pewnością zasypywana pytaniami i zgłoszeniami od rolników, czekających na wypełnienie formularza spisowego do ostatniej chwili.
To proste! NIE ZWLEKAJ - wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i załatwione!
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
Nowa strona internetowa Gminy Nadarzyn
Nowoczesna, funkcjonalna, przejrzysta - taka jest nowa odsłona witryny Urzędu Gminy Nadarzyn.
Podążając za trendami i zmianami technologicznymi, wsłuchując się w głosy mieszkańców przygotowaliśmy wersję strony, która jest czytelna, intuicyjna i posiada spójną identyfikację wizualną. Ponadto, witryna jest zintegrowana z mediami społecznościowymi i przystosowana do urządzeń mobilnych oraz potrzeb osób z niepełnosprawnosciami.
Strona spełnia wymogi standardu WCAG 2.1.
Zapraszamy do korzystania z nowej odsłony nadarzyn.pl!
Zobacz także
Kontakt
Dane kontaktowe
tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl
Lokalizacja
Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
Godziny otwarcia urzędu
Godziny pracy Urzędu Gminy
pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00
Godziny pracy Kasy
Kasa czynna w następujących godzinach:
poniedziałek 9.00 - 17.00
wtorek 10.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 8.00 - 14.00